10. listopada – Svjetski dan mentalnog zdravlja
Autor: Matea Boškić, 10. 10. 2021.

Svjetska zdravstvena organizacija je 10. listopada proglasila Svjetskim danom mentalnog zdravlja. Svrha obilježavanja ovoga dana je podizanje svijesti o problemima vezanima za mentalno zdravlje te promoviranje odgovarajuće zaštite mentalnog zdravlja.

Mentalno zdravlje nije samo odsustvo psihičkih poremećaja. Definira se kao stanje blagostanja u kojem osoba ostvaruje svoj potencijal, nosi se sa svakodnevnim stresom, produktivno radi i u mogućnosti je dati doprinos svojoj zajednici.

Izvještaj Stanje djece u svijetu 2021 sa sloganom „On My Mind: promoting, protecting and caring for children’s mental health“ predstavlja UNICEF-ov najopsežniji uvid u mentalno zdravlje djece, adolescenata i skrbnika u 21. stoljeću. U Hrvatskoj je prema dostupnim podacima učestalost mentalnih poremećaja u dobnoj skupini od 10 do 19 godina 11,5 posto, odnosno procjenjuje se da oko 49.272 djevojčica i dječaka živi s nekim od mentalnih poremećaja. Pritom je učestalost nešto veća kod dječaka (10,9 posto) nego kod djevojčica (12,1 posto).

U Europi je samoubojstvo drugi najčešći uzrok smrti među mladima u dobnoj skupini od 10 do 19 godina.

„Stanje djece u svijetu 2021.“ poziva vlade, kao i partnere iz javnog i privatnog sektora da se obvežu, komuniciraju i djeluju na promicanju mentalnog zdravlja za svu djecu, adolescente i skrbnike te štite one kojima je potrebna pomoć i brinu o najugroženijima, uključujući:

• Hitno ulaganje u mentalno zdravlje djece i adolescenata u svim sektorima, ne samo u zdravstvu, kako bi se podržao pristup u kojemu cijelo društvo radi na prevenciji i skrbi.
  • Integriranje i povećanje intervencija temeljenih na dokazima u svim sektorima zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite - uključujući programe roditeljstva koji promiču odgovornu njegu i skrb te podržavaju mentalno zdravlje roditelja i njegovatelja; i osiguravanje podrške mentalnom zdravlju u školama kroz kvalitetne usluge i pozitivne odnose.
  • Prekidanje tišine koja okružuje mentalne bolesti, uklanjanjem predrasuda i promicanjem boljeg razumijevanja mentalnog zdravlja i uvažavanjem iskustava djece i mladih.

Mentalno zdravlje dio je fizičkog zdravlja - ne možemo si dopustiti da ga i dalje promatramo drugačije!

(pripremila Antonija Ćosić, stručna suradnica edukacijska rehabilitatorica)

Priloženi dokumenti:
Mentalno_zdravlje_djece_i_mladih_-_letak.pdf (543.30 KB)