Dani znanosti i zabave
Autor: Matea Boškić, 6. 8. 2021.

Prije odlaska na zaslužene praznike, 12 učenika naše škole koji su se tijekom školske godine istaknuli u STEM području (matematika, robotika), boravili su na jednodnevnom izletu pod nazivom Dani znanosti i zabave. Izlet je organizirala i financirala udruga Muzza – udruga za popularizaciju znanosti, tehnologije, kulture, edukacije i održivog razvoja koja je, prethodno, organizirala radionice robotike za učenike naše škole te školama s potresom pogođenog područja donirala ruksake s knjigama iz područja znanosti te malim robotskim setovima.
Posjetili smo zagrebački Muzej iluzija, atrakciju koja obuhvaća razne izloške s optičkim iluzijama i „pametnu igraonicu“ s igrama i zagonetkama u kojem su učenici bili fascinirani zbunjujućim svijetom iluzija.
Prisustvovali smo uvodnoj radionici programiranja robota i pametnih uređaja u prostorijama Robokacije. Robokacija je tim većinom inženjera-entuzijasta koji je napustio sigurne plaće i odvažio se djeci prenijeti vlastito znanje, motivaciju i samostalnost za kreativno korištenje i stvaranje današnje tehnologije na zanimljiv i nadasve koristan način.
Slijedeća destinacija bila je Amazinga, najveći zabavni park u Hrvatskoj s atrakcijama kao što su trampolinski park, laser tag, VR park i mnoge druge. Višesatno uživanje u sadržajima koje Amazinga nudi, završili smo ručkom u njihovom restoranu.
Nakon Amazinge, uputili smo se u Park Znanosti Oroslavje. Radi se o interaktivnom znanstveno edukativnom parku koji sadrži mnoge eksponate iz područja matematike, fizike, astronomije i psihologije. Eksponate, na vrlo zanimljiv i pristupačan način, učenicima pokazuju i dokazuju braća Veverec, vlasnici i kreatori Parka Znanosti.
Kući smo se vratili puni dojmova i nekih novih spoznaja iz područja znanosti.
(fotografije preuzete od Udruge MUZZA)
Andrea Galian-Pucović