Festival učeničkih igrokaza POZOR! Plivamo na sceni 10
Autor: Matea Boškić, 17. 6. 2021.

Učenici 5.b razreda OŠ Mate Lovraka Petrinja, Nina Cvjetković, Nicole Pezić, Sebastijan Pranjić, Elena Miletović, Mihael Dujlović i Domagoj Adrić sudjelovali su na jubilarnom Festivalu učeničkih igrokaza POZOR! Plivamo na sceni 10  svojom dramskom izvedbom Šestinski kišobran, pod vodstvom njihove mentorice, učiteljice Lucije Gašparić.

Trebalo je to biti trodnevno druženje 170 učenika i 20 mentora iz Zagreba, Zadra, Rijeke, Kutine, Petrinje, Slanog, Piljenica, Greguroveca, Slakovca, Voćina, Popovca, Tenje, Višnjevca i domaćina iz Osijeka, ali zbog mjera pandemije jubilarni Festival održao se od 7. do 11. lipnja u online okruženju Dječjeg kreativnog centra Dokkica.

Učenici su trebali snimiti izvedbe igrokaza i poslati snimku prema zadanim uputama. U prosudbenom povjerenstvu bilo je šest osoba: dugogodišnja sudionica Festivala, dramska pedagoginja i članica predsjedništva Hrvatskog centra za dramski odgoj Ana Škaro, glumica i lutkarica Areta Ćurković, dramski pedagog i kazališni redatelj Ivan Kristijan Majić, glumica, lutkarica i dramska pedagoginja Lidija Helajz, nastavnica hrvatskog jezika i književnosti, dramska pedagoginja i voditeljica osječkog ogranka Hrvatskog centra za dramski odgoj Stela Macakanja-Baćić te dramska pedagoginja dr.sc.Maša Rimac Jurinović iz Zagreba. Uz prosudbeno povjerenstvo i publika je mogla gledati 22 izvedbe (snimke) na virtualnoj pozornici Dokkice.

Prvog dana uživo se prenosilo svečano otvorenje Festivala iz Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku, a svečana dodjela nagrada i priznanja sudionicima u okviru svečanog zatvaranja iz Kulturnog centra Osijek zadnji dan se prenosila putem Facebook stranice i You Tube kanala DOKKICE. Drugi dan je održana tribina Dramski odgoj i scensko stvaralaštvo u školskim uvjetima s dramskim stručnjacima i praktičarima, treći dan online radionica za učenike Školski sat: Glumačke fore koju su vodili studenti glume, a četvrti dan je održana retrospektiva-emisija o proteklih 9 godina Festivala POZOR! U tri dana predstavljeno je publici svih 22 igrokaza.

Svaka škola koja je sudjelovala dobit će Ribicu i zahvalnicu, mentori potvrdu o sudjelovanju, a učenici priznanja za glumačka ostvarenja. Proglašenje svih nagrada može se pogledati putem Facebook stranice Dokkice-Dječji kreativni centar “Dokkica” i You Tube kanala Dokkice-DKC Dokkica.

Prema prosudbenoj komisiji naš igrokaz Šestinski kišobran nagrađen je za najbolji igrokaz o zaštiti i njegovanju kulturne baštine, uz osvrt: “ Igrokaz je dobro osmišljen i izveden s puno pozornosti na kazališne elemente, poput kostimografije i scenografije. Učenici veselom suigrom, pjesmom i plesom potiču gledatelje na razmišljanje o zaštiti i čuvanju tradicije.”

Uz puno radosti, uzbuđenja, novih poznanstava i dramsko-kazališnog iskustva naših učenika zahvaljujemo učiteljicama Ivani Švraglja i Ljubici Vugić na likovnoj i glazbenoj potpori.

Igrokaz možete još jednom pogledati na sljedećem linku: