preskoči na sadržaj

Osnovna škola Mate Lovraka Petrinja

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 18. 6. 2010.

Ukupno: 321162
Ovaj mjesec: 2482
Ovaj tjedan: 492
Danas: 33
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Arhiva dokumenata
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
5. svibnja – Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom
Autor: Matea Boškić, 4. 5. 2021.

Zašto se obilježava?

Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom obilježava se u Hrvatskoj 5. svibnja s ciljem podizanja znanja i javne svijesti o cerebralnoj paralizi. Problemi osoba s cerebralnom paralizom, njihovih obitelji i osoba koje o njima skrbe još uvijek nisu dovoljno poznati i prepoznati. Stoga je neophodno građane kontinuirano senzibilizirati za probleme s kojima se susreću osobe s cerebralnom paralizom, kako bi se poboljšala kvaliteta njihova života.

Što je to cerebralna paraliza?

Cerebralna paraliza nije bolest. To je stanje koje nastaje nakon oštećenja mozga kod novorođenčeta ili u ranoj dječjoj dobi i povezana je s raznim stupnjevima invaliditeta te je najčešći uzrok težih neuromotoričkih odstupanja u djece. Definira se kao grupa neprogresivnih poremećaja pokreta i položaja, uzrokovana razvojnim poremećajem ili oštećenjem nezrelog mozga. Otprilike 45% djece kojima je dijagnosticirana CP je rođeno prije vremena. Pojam “cerebralna” odnosi se na mozak, a “paraliza” na poremećaj pokreta i položaja. Oštećenje mozga nastaje prije, za vrijeme ili nakon porođaja, može biti različitog intenziteta i na različitim lokacijama u mozgu, a ovisno o lokaciji javljaju se i simptomi. Često je prate intelektualne teškoće, problemi s vidom, sluhom, govorom, učenjem, epilepsija i druge poteškoće. Višestruki poremećaji prisutni su kod više od 25% osoba s cerebralnom paralizom. Spastični oblik cerebralne paralize je najčešći, čak u 80-90% slučajeva. Ostali oblici su ataksični, distoni i miješani.

Koliko ima osoba s CP?

U svijetu živi oko 17 milijuna osoba s cerebralnom paralizom koje su često „nevidljive” u društvu te isključene iz zajednice. U Hrvatskoj je u Registru osoba s invaliditetom registrirano više od 5.000 osoba koje imaju znatno oštećenje i invaliditet temeljem te dijagnoze. Prevalencija ovog poremećaja je u dječjoj dobi 2 na 1 000 živorođene djece.

Može li se CP izliječiti?

Cerebralna paraliza nije  bolest i zato se ne može izliječiti.  To je kompleksan invaliditet koji zahtjeva interdisciplinaran i individualan pristup. Terapiju je potrebno započeti što ranije kako bi rana intervencija olakšala razvoj djeteta te pridonijela boljem ishodu terapije i, u konačnici, kvaliteti života.

Idu li djeca s cerebralnom paralizom u školu?

Naravno! Za djecu s cerebralnom paralizom najvažnije je da budu aktivno uključena u život, da pohađaju školu s vršnjacima jer će im to, uz svakodnevni terapeutski rad, omogućiti da ostvare svoje mjesto u društvu.

U našoj školi je tijekom proteklih godina uspješno završilo osnovno školovanje nekoliko učenika i učenica s CP, a trenutno je uključen jedan učenik s tom dijagnozom. U školovanju učenika s CP veliku važnost ima i podrška pomoćnika u nastavi. Svake godine u okviru programa „Zvuk razbijanja predrasuda“ stručna suradnica edukacijska rehabilitatorica Antonija Ćosić prigodno uređuje inkluzivni pano škole i održava radionice u razrednim odjelima u kojima su uključeni učenici s CP. Temeljna namjena ovog programa je promicanje inkluzije, senzibilizacija učenika i djelatnika škole za suživot s osobama s teškoćama, poštivanje različitosti i razvijanje tolerancije kako bi se svaki učenik naše škole osjećao prihvaćenim i jednako vrijednim.

 






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju