OBILJEŽAVAMO SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI
Autor: Matea Boškić, 8. 11. 2023.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog na rođendan Fredericka Bantinga, koji je zajedno sa Charlesom Bestom prije 100 godina uspješno izolirao hormon inzulin, jedan od najvažnijih otkrića u liječenju šećerne bolesti.

Svjetski dan šećerne bolesti prepoznatljiv je po plavom krugu, simbolu šećerne bolesti. Plavi krug predstavlja jedinstvo globalne zajednice i odgovor na sve veći broj oboljelih od šećerne bolesti.

Taj poseban dan obilježavamo i u našoj školi kako bismo senzibilizirali sve učenike i djelatnike škole, pružili podršku našim učenicima oboljelim od šećerne bolesti, kao i njihovim obiteljima, ali i preventivno djelovali.

7. studenog smo ugostili članove Dijabetičkog društva grada Siska, koji su za sve djelatnike škole održali predavanje „Dijabetes u učionici“. Predavači su bili g. Darko Velhes, predsjednik Dijabetičkog društva grada Siska i gđa. Sonja Luketić Jandrić, majka učenika oboljelog od dijabetesa tip 1. Svi zainteresirani djelatnici su tom prilikom mogli i izmjeriti razinu šećera u krvi, a Dijabetičko društvo grada Siska poklonilo je našoj školi komplet za mjerenje šećera: aparat, igle i trakice te im se i ovim putem od srca zahvaljujemo.

Stručna suradnica edukacijska rehabilitatorica Antonija Ćosić je uz pomoć učenika prigodno uredila inkluzivni pano škole s osnovnim informacijama o šećernoj bolesti, načinima prepoznavanja i pružanja podrške u slučajevima hipoglikemije i hiperglikemije.