Pepi u spomen 2023.
Autor: Pina Žilić, 16. 10. 2023.

13. listopada u  u Balon dvorani Gradskog rukometnog stadiona u Petrinji već 14. put, pod pokroviteljstvom Grada Petrinje, održan je glazbeni memorijal u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja i Folklornog ansambla „Petrinjčica“ na kojem su nastupili učenici naše škole. Održavanjem ove manifestacije tamburaši nastoje očuvati tradiciju tamburaškog sviranja u Petrinji, ali i sjećanje na Stevu Borića „Pepu“ koji je odigrao značajnu ulogu u ponovnom oživljavanju folklora u Petrinji, istaknuo je Milan Herceg, voditelj Folklornog ansambla Petrinjčica. Gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes otvorila je ovu tradicionalnu manifestaciju.

Voditelj Mario Gršić najavio je učenike OŠ Mate Lovraka kao mlade ljude na kojima ostaje odgovornost očuvanja tradicije kroz pjevanje tradicijskih pjesama ali i znanje sviranja tambura. Učenici OŠ Mate Lovraka Petrinja njeguju tradicijske pjesme te uče svirati tamburice na izvannastavnoj aktivnosti. Za mnoge od njih ovo je bio prvi tamburaški nastup. Predstavili su se pjesmama Ja posijah repu i Petrinjo, grade moj, a koje su zajednički izveli s Pjevačkim zborom rekla je njihova voditeljica Pina Žilić. Ravnateljica škole Ankica Krnjajić Magdić ponosna je na učenike koji su u kratkom vremenu pripremili program te predstavili našu školu.

U modernom svijetu povremeno se dobro prisjetiti tradicijskih vrijednosti i znanja kako ona ne bi ostala zaboravljena. Neka nam živi petrinjska pjesma i tambura! poručuju učenici OŠ Mate Lovraka.

U Tamburaškoj skupini Lovreki svirali su: Tonka Katarina Švragulja, , Majda Lovranić, Anja Maričić, Vineo Lukačević, Gabrijel Racan, Lucija Kovač, Andrej Puček i Mate Švragulja.

Pjevali su: Elenor Nemer, Tanja Preradović, Petra Čekić, Borijana Komazec, Patricia Kolovica, Emma Plahutar, Nika Orlović, Paola Puček, Roberto Emanuel Demirović, Antonija Blažeković, Ivona Pejić, Ela i Lea Matijević.