Književni susret s gospodinom Damirom Hoykom
Autor: Matea Boškić, 13. 10. 2023.

U utorak 10. listopada u prostoru školske sportske dvorane organiziran je susret učenika četvrtih, petih, šestih, sedmih i osmih razreda s poznatim našim profesionalnim fotografom, ali i književnikom, gospodinom Damirom Hoykom. Povod za jednosatni susret bilo je predstavljanje dječjeg romana u nastavcima „Pustolovine Tizi Enili“ čiji autor gospodin Hoyka, a koji se nakon pozdravne riječi profesorice hrvatskog jezika Matee Boškić obratio okupljenim učenicima i nastavnicima govoreći što ga je motiviralo za pisanje znanstveno-fantastičnog romana u nastavcima koji prati doživljaje bistre i znatiželjne djevojčice Tizi Enili i njezine pratnje. Stalno ističući moć znanja i vjere u vlastite sposobnosti autor je poručio učenicima da su pozvani baš poput junakinje njegova romana neprestano pomicati granice čovjekova napretka i težiti novim znanstvenim otkrićima. Osim toga, naglasio je, potrebno je uživati u onome što radimo pa nam posao neće biti obaveza, već neprestani užitak.
Nakon tog dijela druženja uslijedila su brojna pitanja učenika na koja je gost spremno odgovarao, a samo je nedostatak vremena koje je zaista letjelo u društvu ovog zanimljivog umjetnika krivac što su brojna pitanja ostala neodgovorena, no nadamo se da će nam neki ponovni posjet gospodina Hoyke biti prilika da nastavimo razgovor koji je okončalo školsko zvono.

Ostalo je još samo toliko vremena da naša ravnateljice gospođa Ankica Krnjajić Magdić zamoli gospodina Hoyku da potpiše nekoliko primjeraka svojeg romana na što je on ljubazno pristao uz nekoliko zajedničkih fotografija kao podsjetnik na ovo ugodno književno druženje.
Zahvaljujemo gospodinu Damiru Hoyki na dolasku kao i svima koji su omogućili zanimljivo i inspirativno druženje ovog umjetnika s našim učenicima i nastavnicima!