ZANIMLJIV DAN U OGULINU- TERENSKA NASTAVA ČETVRTAŠA
Autor: Anamaria Glatki, 15. 6. 2023.

U utorak 13.lipnja 2023. učenici četvrtih razreda, u pratnji učiteljica Josipe, Vesne i Mateje te pomoćnica u nastavi Magdalene i Jasmine, posjetili su grad Ogulin i jezero Sabljaci.

U Ogulinu smo prošetali uz Frankopanski kaštel, vidjeli Đulin ponor te se uputili prema glavnom ogulinskom trgu u Parku kralja Tomislava. Obilazak Ogulina ne može proći bez brojnih legendi... Legenda o vrelu Cesarovac, ponor koji je dobio ime po nesretnoj ljubavi djevojke Đule i legenda o divu Kleku samo su neke od njih. Legende zvuče toliko stvarno da smo se zapitali jesu li stvarno istinite. Prateći legende, posjetili smo i jezero Sabljaci koje čuva vila Kosjenka, prijateljica diva Regoča. Nakon ukusna ručka u restoranu u blizini jezera, prošetali smo, a potom uživali u igrama na prekrasno uređenim zelenim površinama uz jezero.

Razlog našega dolaska u Ogulin bio je posjet Ivaninoj kući bajke, maštovitom mjestu koje nas je upoznalo s našom najpoznatijom autoricom bajki Ivanom Brlić- Mažuranić i drugim bajkopiscima. Ivanina kuća bajke je multimedijalni i interdisciplinarni prostor koji je u potpunosti posvećen bajkama. U začaranim hodnicima popričali smo s čarobnim ogledalom koje nam je otkrilo naše čarobne moći, unutar stabla slušali smo bajke, a na interaktivnim ekranima koji se nalaze na zidovima unutar cijelog centra, saznali smo brojne informacije o pojedinim bajkama i provjerili znanje u kvizovima. Sudjelovali smo na zanimljivoj radionici prepoznavanja likova i predmeta iz brojnih bajki.

Bila je ovo vrlo zanimljiva i poučna terenska nastava koju ćemo svi pamtiti!

Članak pripremila: Mateja Gavranović Vujić