OSNOVNI CAP PROGRAM
Autor: Mario Tadić, 29. 2. 2016.

I ove školske godine, već petu godinu zaredom, u našoj školi proveden je Osnovni CAP program prevencije napada na djecu.

CAP (akronim od Child Assault Prevention) program je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje. U Hrvatskoj ga provodi Udruga roditelja “Korak po korak” iz Zagreba u suradnji s I/NCAP (Međunarodnim/Nacionalnim centrom za prevenciju napada) iz SAD - a.

Ciljevi CAP programa su:

Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.
Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.
Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

CAP program koristi troslojni pristup edukacije o prevenciji:

obučavanje osoblja škole
obučavanje roditelja
obučavanje djece.

Upravo zbog takvog pristupa, CAP program je jedan od najsveobuhvatnijih i najbolje razrađenih programa prevencije zlostavljanja djece u svijetu. CAP poučava djecu ključnim strategijama koje uključuju: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći. Svi CAP-ovi programi polaze od stava da napad predstavlja kršenje ili ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi i njihova djeca imaju pravo biti sigurni, jaki i slobodni.

Program mogu provoditi samo educirani CAP pomagači koji su stekli licence.

Educirani CAP pomagači koji provode ovaj program u našoj školi su:

Antonija Ćosić, stručna suradnica edukacijski rehabilitator
Sanda Kolaković, učiteljica RN
Mirjana Pavlović Mitić, učiteljica RN
Marija Kardaš, učiteljica RN.

CAP pomagači naše škole 22. veljače 2016. održali su stručno predavanje za roditelje učenika trećih razreda matične i područne škole, a 23. i 25. veljače 2016. održane su radionice s učenicima. Povratne informacije od strane roditelja  su vrlo pozitivne i motivirajuće za daljnji rad. Reakcije djece tijekom i nakon radionica pokazale su najvažniju stranu CAP programa – da su djeca kroz igru i zabavu naučila kako zaštiti sami sebe. Članovi našeg CAP tima su vrlo zadovoljni i sretni provedbom ovog programa i unaprijed se vesele sljedećim aktivnostima.

Priloženi dokumenti:
Slike.pdf (3.17 MB)