Likovno – glazbena kolonija projekta Slikaj, sviraj, stvaraj
Autor: Pina Žilić, 1. 6. 2023.

Projekt Slikaj, sviraj, stvaraj se provodi tijekom drugog obrazovnog razdoblja u školskoj godini 2022./2023. u svrhu poticanja darovitih učenika na slobodu i neovisnost u izražavanju kroz glazbu i slikanje. Ciklus od 4 likovne i 4 glazbene dvosatne radionice na pod stručnim mentorstvom učiteljice: Ivane Švragulje i Pine Žilić završio je u radosti i veselju svih učenika koji su se pridružili projektu, a koji au prethodno prepoznati kao potencijalno nadareni za umjetničko područje.

1. 6. 2023. godine u holu OŠ Mate Lovraka Petrinja organizirana je likovno – glazbena kolonija na kojoj su sudjelovali učenici polaznici, organizatori projekta: ravnateljica škole Ankica Krnjajić Magdić, pedagoginja Tatjana Malović, voditeljica odjela baštine i partnerica u projektu Martina Mladenović te voditeljice projekta  Ivana Švragulja i Pina Žilić. Time su učenici provedeni kroz cijeli umjetnički proces od skice do prenošenja skice na platno, korištenje akrilnih boja, razliku između profesionalnih i neprofesionalnih likovno – tehničkih sredstava za rad, selekciju radova, tehnički postav izložbe i postavljanje izložbe.  Izložbu su posjetili učitelji OŠ Mate Lovraka, profesor Berislav Ličina, učenici naše škole i osoblje. Svečano otvorenje Izložbe slika uveličali su naši glazbeni gosti: Inga Knežević i Andrej Vidović.

Na petoj zajedničkoj radionici mali su glazbenici u glazbenom krugu stvarali ritam koji su mali slikari prenosili na veliko platno slikajući ritam akrilnom bojom. Cijeli likovni opus učenika bio je inspiriran izložbom fotografija „Rijeka i život pored nje“  profesora Berislava Ličine tako je i završni zajednički rad imao za temu rijeku Kupu. Slikajući ritam namazima akrilne boje učenici su slikali brzo pazeći na detalje ali uz dovoljno slobode u likovnom izrazu. U glazbenom krugu pridružili su se učenici polaznici produženog boravka sa svojim učiteljicama: Zdenkom Gašparić Baniček i Nikolinom Furlan-Sučec.

Ravnateljica škole Ankica Krnjajić Magdić izrazila je zadovoljstvo i pohvalila sve sudionike ovog projekta koji je uspješno proveden na veliku radost naših polaznika, a voditeljica odjela baštine i partnerica u projektu Martina Mladenović proglasila je izložbu otvorenom.

Što se događalo na posljednjim radionicama projekta Slikaj, sviraj, stvaraj?

Učenici su na četvrtoj likovnoj radionici završavali svoje slike na platnu u tehnici akrilne boje. Dio učenika je završio prvi rad koji je nastao prema motivima s izložbe fotografija „Rijeka i život pored nje“  te je pristupio samostalnom odabiru likovnog motiva za slikanje, samostalnoj izradi skice i slikanju na platnu drugog motiva. Učionicom se razlijegao smijeh i veselje stvaranja. Po završetku radionice ostalo je dosta boje, a nama slikarima je uvijek žao baciti boju. Učenici su pristupili slikanju na platnu prstima, u dinamici ritma glazbe i u radosti spontanog stvaranja stvorili su svoju prvu zajedničku sliku.

Učenici koji su sudjelovali na likovnim radionicama Slikaj, sviraj, stvaraj:

1. Eleonor Nemer, 3.b
  2. Amina Kadrić, 4.a
  3. Anja Maračić, 4.c
  4. Lara Radošević, 4.c
  5. Tonka Katarina Švragulja, 5.a
  6. Marta Mikulić, 5.b
  7. Emma Plahutar, 5.c
  8. Lorena Knežević, 6.a
  9. Lea Majić, 6.a
  10. Lucija Pavelić, 6.a
  11. Paula Vadlja, 6.c

PJEVAJ I SVIRAJ bio je naziv 4.  glazbene radionice projekta Slikaj, sviraj, stvaraj koja je održana 25.5.2023. Tema je bila pjevanje i sviranje stoga smo isprobali naš novi zvučnik i mikrofon. Učenici su pjevali i svirali poznate dječje pjesme: Old McDonald, Rođendansku pjesmu i poznatu pjesmu grupe The Beatles: Let it be. Muzicirali su na klavijaturama (pijaninu, digitalnom klaviru i sintesajzeru), 4 ukulelea, kalimbi, tonge frum bubnju,  djembama i drugim udaraljkama po želji. Ponavljali su i već omiljene dječje pjesmice koje su naučili na prethodnim radionicama.  Učenike je najviše veselilo zajedničko muziciranje i sloboda izvođenja skladbi. Neki su se učenici odlučili za samo jedno glazbalo ali većina je željela isprobati više glazbala. Radionica je trajala duže od predviđenog jer smo zaboravili na vrijeme kako učenici nisu željeli prestati svirati. Uz smijeh i druženje te kratak dogovor o nadolazeći događanjima vezanima za projekt za sada smo završili ovaj glazbeni rad. Voditeljica Pina Žilić izuzetno je ponosna na sve polaznike jer su marljivo svirali i puno toga naučili a sve kroz puno smijeha i glazbe, prijateljsko druženje i poštovanje.

Ove su radionice bile drugačije od „klasične“ nastave. Voditeljice su nastojale učenike poticati na kreativnost, prijateljstvo i slobodnu komunikaciju u zajedničkom stvaranju kako likovnom tako i glazbenom. Opušteno ozračje je dodatno motiviralo učenike pa su slikali i svirali  uz smijeh. Koncentracija je bila na visokom nivou jer su učenici željeli dati sve od sebe, naučiti što bolje koristiti likovne i glazbene tehnike i pokazati svoje vještine. U maloj evaluaciji koju su anonimno ispunili učenici polaznici vidi se da su radionice procijenili kao zanimljive i da su puno naučili, da su tijekom radionica bili opušteni i veseli, te su nam dali do znanja da bi željeli da se takav projekt ponovi i slijedeće školske godine i da traje još duže.

7. lipnja 2023. godine predstaviti ćemo ovaj projekt u Ekološkom centru Vrata Zrinske gore i otvoriti izložbu slika. Uz svečanu dodjelu zahvalnica svim sudionicima družiti ćemo se uz glazbene goste.

Učenici koji su sudjelovali na glazbenim radionicama projekta Slikaj, sviraj, stvaraj:

1. Tin Teofanović, 5.c

2. Valentina Vidović, 5.c

3. Patrik Dubravac, 5.c

4. Maram Naddaf,  6.b

5. Mona Mareković, 4.a

6. Patricia Kolovica, 5.c

7. Tonka Katarina Švragulja, 5.a

8. Nika Orlović, 5.a

9. Amina Kadrić, 4.a

10. Noa Polak, 4.b

11. Mate Švragulja, 7.b