„LOVRAKOVCI ZAJEDNO“
Autor: Anamaria Glatki, 4. 5. 2023.

Prijateljstvo, ta toliko puta izrečena ili napisana riječ, riječ koju svakodnevno izgovaramo nesvjesni njezine veličine, proteklih je tjedana često bila na usnama učenika i djelatnika dviju osnovnih škola koje nose ime našeg književnika Mate Lovraka, one iz Zagreba i ove naše, petrinjske. Osim imena, naše dvije škole veže upravo neraskidivo i duboko prijateljstvo koje je započelo u teškim trenutcima krajem 2020. godine kada je Petrinju i okolicu pogodio potres. Latinsku izreku, kako se pravi  prijatelj u nevolji poznaje, dokazali su zagrebački Lovrakovci koji su, nesebično, ne čekavši početak novog polugodišta, već za vrijeme zimskih praznika pokrenuli sve svoje učenike, roditelje, djelatnike škole, ali i stanovnike svoje Dubrave te prikupili pomoć. Knjige, torbe, školski pribor i sve ono što može razveseliti nepoznatog prijatelja stiglo je konvojem prijateljstva, početkom siječnja 2021. u našu školu. Tada se rodila i ideja o susretu učenika i učitelja obiju škola. Nakon dvije godine, kada o potresu sve rjeđe razmišljamo, jer život ide dalje i misli nam zaokuplja obnova našeg grada, konačno je i ta ideja dobila svoju priliku ostvarenja.

Ravnateljica zagrebačkog Lovraka, Alemka Pliestić, predložila je našoj ravnateljici Ankici Krnjajić Magdić projekt međuškolske suradnje „ Lovrakovci zajedno“, koji je s veseljem prihvaćen. Učitelji Ana Katalinić Žerjav, Nikolina Šturlić, Josipa Šajnović, Ivan Boras, knjižničari Nikola Peti i Jovanka Jelić međusobno su se povezali i dogovorili oko zajedničkih aktivnosti.  Cilj ovog projekta, u čije su ostvarenje bili uključeni brojni učitelji jedne i druge škole,  bio je razviti prijateljsku i projektnu suradnju, razmijeniti iskustava, ideje i primjere dobre prakse, a kod učenika poticati razvoj vještina prezentacije i javnog nastupa, recitatorskih, jezičnih, glazbenih, plesnih, čitalačkih i sportskih vještina. Kruna ove suradnje bio je susret učenika naših škola 21. 4. 2023. Osnovna škola Mate Lovraka iz Zagreba, koja ove godine slavi svoj 49. rođendan, ugostila je 98 učenika i 11 učitelja naše škole. Učenici su u zajedničkom programu, inspiriranom Lovrakovim romanima Vlak u snijegu i Družba Pere Kvržice pjesmom, plesom i recitacijom pokazali kako nema prepreka i granica kada imamo zajednički cilj. Nakon programa, četvrtaši su svoje znanje pokazali kroz kviz poznavanja upravo ova dva Lovrakova romana. O znanju učenika dovoljno govori podatak kako je prvoplasirana, od 5 ekipa, osvojila sva 43 boda dok je ekipa na začelju imala 40 bodova. Istovremeno, u školskoj sportskoj dvorani odvijala su se natjecanja u nogometu, odbojci i košarci. Važno je napomenuti kako su sve natjecateljske ekipe bile izmiješane tj. u njima su bili učenici i učenice obiju škola. Zajedničko navijanje : „Mato Lovrak!“ orilo se dvoranom,  što je  dodatno obogatilo ovu predivnu priču o druženju i prijateljstvu. Poseban poklon učenicima i učiteljima naše škole, od strane predivnih domaćina bio je i posjet Zoološkom vrtu.

Puni dojmova vratili smo se u Petrinju. I danas, nekoliko dana nakon posjeta, razmišljamo o gostoljubivosti, neizmjernoj ljubaznosti i otvorenosti naših zagrebačkih domaćina te im još jednom zahvaljujemo na nezaboravnom danu. Radujemo se novim susretima i dogovorenoj suradnji, koja će, nadamo se, prerasti u tradiciju.

Josipa Šajnović, učiteljica

Više fotografija pogledajte na sljedećim priloženim poveznicama: