Međunarodni dan šuma 21.3.
Autor: Matea Boškić, 26. 3. 2024.

U srijedu popodne stigla je poruka naše učiteljice kojom je nas i roditelje obavijestila o pozivu u Natura Centar SMŽ na obilježavanje Dana šuma. Obradovao nas je poziv i odlazak u Centar Natura. U četvrtak, 21. 3. 2024. smo u pratnji naše učiteljice Anice i asistentice Marijane krenuli poslije prvog školskog sata s tri vozila u Centar Natura. Dočekali su nas ljubazni domaćini i poželjeli nam dobrodošlicu.

Učili smo o šumama, a posebno o hrastu lužnjaku i kitnjaku gledajući video prezentaciju. Naučili smo da stabla hrasta mogu živjeti do 1 500 godina i narasti do 50 metara visine. U Sisku je hrast Julius bio najstariji hrast koji je srušen u oluji 2014. godine. Hrast lužnjak voli imati korijen pod vodom, tijelo (deblo) u hladu, a krošnju na suncu. Gledali smo i video o kestenima. Šumari su nam pričali o bolestima šuma. Naučili smo koji su simptomi bolesti i kako prepoznati bolesno stablo. Na kori se pojave sitne bijele točkice, nemaju plodova i suše im se listovi. Bolesti šume je važno prepoznati kako bi se one mogle spriječiti i liječiti. Šume i sva živa bića u njima su važne za život na Zemlji.

Nakon učenja o šumama izašli smo van sa šumarima posaditi nekoliko mladih sadnica. Najprije smo iskopali rupu, proširili je, stavili mladu sadnicu, zatrpali je zemljom i zalili vodom. Svatko je nešto odradio. Poslije vrijednog rada počastili su nas sokom i grickalicama. Zahvalili smo i natrag u školu se vratili s osmijehom na licima.

Zahvalni smo radnicima Hrvatskih šuma što su nam pokazali kako se sade stabla. Jedva čekamo ponovni odlazak u Naturu i gledati kako rastu posađene sadnice. Radujemo se svakom pozivu djelatnika Natura Centra jer je učenje s njima vrlo zabavno.

Ela Matijević, Lara Matijević, Lucija Požega i Anja Ivanović, 4.a