VEDRINA SUNCOKRETA– SVJETSKI DAN SINDROMA DOWN
Autor: Matea Boškić, 22. 3. 2024.

21. ožujka, na prvi dan proljeća, u cijelom svijetu obilježava se Svjetski dan Down sindroma. Taj poseban dan svake godine obilježavamo i u našoj školi. Ove godine nam je još posebniji jer jedan naš prvašić je dječak sa sindromom Down. U očima svojih prijatelja on se ni po čemu ne razlikuje jer „prijatelji ne broje kromosome“. Današnji dan obilježili smo radionicom „Vedrina suncokreta“ koja je zajednički provedena sa svim prvašićima naše matične i područne škole. Bilo nam je jako zabavno. Gledali smo animirani film o Down sindromu, fotografirali vesele nožice u šarenim čarapama, a zatim su učenici uz podršku stručne suradnice edukacijske rehabilitatorice Antonije Ćosić, učiteljica Josipe Šajnović, Mateje Gavranović Vujić i Vesne Gvozden, kao i pomoćnice u nastavi Maje Holsinger izrađivali velike suncokrete od kartona i krep papira. Vrijedne ručice su odlično obavile posao i nakon zajedničkog fotografiranja sa suncokretima edukacijska rehabilitatorica je njima ukrasila inkluzivni pano škole. Ciljevi ove aktivnosti bili su poticati pozitivno ozračje među djecom kroz igru i druženje, prihvaćanje različitosti, razvijanje empatije i razvoj tolerancije, a jesmo li ih ostvarili, procijenite sami gledajući fotografije i video uradak našeg druženja. Naš zaključak je da bi svijet bio puno ljepše mjesto kada bi se odrasli više ugledali u djecu jer zaista od njih možemo puno toga naučiti. Ponosni smo na svakog od njih.