GLAZBENE RADIONICE UHVATI RITAM U PRODUŽENOM BORAVKU
Autor: Matea Boškić, 16. 3. 2024.

Prošli tjedan su od 13. do 15. 3. održane tri glazbene radionice za učenike korisnike produženog boravka OŠ Mate Lovraka Petrinja u sklopu umjetničkog projekta Uhvati ritam. Projekt je odobrilo MZO i u potpunosti ga financira. Cilj ovog projekta je poticanje glazbenog i likovnog stvaralaštva kod darovite i potencijalno darovite djece u opuštenom ozračju.

U glazbenim radionicama za učenike produženog boravka sudjelovala su u tri dana ukupno 43 učenika i njihove učiteljice: Anamaria Glatki, Zdenka Gašparić – Baniček i Nikolina Furlan Sučec. Učenici su kroz različite glazbene igre „hvatali“ ritam svirajući različite ritamske i melodijske udaraljke, svirali su po bojama u skupinama i samostalno učili svirati dječje pjesme. Pokazali su veliki interes za muziciranje. Razvijali su koncentraciju kroz ritamske i melodijske obrasce koje su pamtili i svirali, osjećaj za glazbu kroz pravilno i pažljivo sviranje glazbenih instrumenata te u slobodnoj improvizaciji stvarali nove ritmove i muzicirali u opuštenom ozračju. Najviše ih je veselilo sviranje različitih udaraljki poput boomwhackersa i bubnjeva: bongosa i cajona. Tijekom zajedničkog muziciranja učenici su svirali poznate klasične skladbe velikih skladatelja: W. A. Mozarta, L van Beethovena i A. Vivaldija ali i melodije popularne glazbe te dječje pjesme.

Radionice je za učenike osmislila i održala voditeljica projekta: Pina Žilić, učiteljica glazbene kulture.

Zahvaljujemo svim sudionicima radionica na suradnji i ravnateljici škole Ankici Krnjajić Magdić na podršci u ovom umjetničkom projektu. Veselimo se novim glazbenim i likovnim radionicama koje uskoro slijede.

Više pogledajte u videu: