Projekt „Izrada i razvoj videoigara“
Autor: Matea Boškić, 28. 2. 2024.

Tijekom drugog dijela zimskog odmora učenika održane su radionice za učenike 6. i 7. razreda naše škole u sklopu projekta „Izrada i razvoj videoigara“. Projekt je odobrilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja u svrhu poticanja rada s darovitim učenicima. Radionice je vodila učiteljica tehničke kulture i informatike Andrea Galian-Pucović.

Cilj projekta bio je ovladati svim potrebnim vještinama za izradu svoje prve videoigre - samostalno izraditi računalnu igru u programu Scratch uključujući stvaranje priče, dizajniranje i programiranje, testiranje, izradu prototipova i slično. Osposobljavanje uključuje pisanje koda igre, izradu grafičkih i zvučnih sadržaja, testiranje igara, analizu i optimizaciju koda igre.

Programiranje nije samo pisanje računalnih programa. Programiranje je razvoj mašte, kreativnosti, rješavanje problema, otklanjanje grešaka, razvijanje logičkog razmišljanja i računalnog razmišljanja, a to podrazumijeva razvoj strategija za rješavanje problema koji se mogu odnositi i na neprogramerska područja. Zbog toga se može reći da programiranje mijenja način razmišljanja. Kada uzmemo u obzir da živimo u digitalnom dobu i da je djeci tehnologija „prirodno“ okruženje, jasno je da bi takve promjene trebali uzeti u obzir u školovanju. S obzirom na sveprisutnost informatike u svakodnevnom životu, i s pretpostavkom da će ta prisutnost postajati sve izraženija, računalno razmišljanje postaje uz čitanje, pisanje i aritmetiku četvrta „analitička sposobnost“.